Ο Κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής, Αντώνιος Γαστεράτος είναι Καθηγητής με γνωστικό αντικείμενο «Ρομποτική, ηλεκτρονική μηχανολογία (μηχανοτρονική), βιομηχανικοί αυτοματισμοί, τεχνητή όραση, μηχανική μάθηση», (Φ.Ε.Κ. 4335/5-10-2020, τ. Β’) στο Τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης. Εργάζεται στο Τμήμα αυτό ως μέλος διδακτικού και ερευνητικού προσωπικού από το 2003 και έχει διατελέσει Πρόεδρός του (2015-2020), ενώ σήμερα κατέχει τη θέση του Διευθυντή του Εργαστηρίου Ρομποτικής και Αυτοματισμών. Επίσης διατελεί/έχει διατελέσει μέλος της Συγκλήτου, της Επιτροπής Ερευνών και της Επιτροπής Στρατηγικού Σχεδιασμού του ΔΠΘ. Είναι Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Δ.Π.Θ. με Διδακτορικό Δίπλωμα από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Δ.Π.Θ. (1994 και 1999 αντίστοιχα). Έχει διδάξει διάφορα μαθήματα και τα τελευταία χρόνια διδάσκει τα μαθήματα «Μηχανοτρονικής», «Ηλεκτρονικής», «Ρομποτικής», «Συστημάτων Αυτόματου Ελέγχου» και «Τεχνητής Όρασης». Υπό την επίβλεψή του (ως πρόεδρος τριμελούς συμβουλευτικής επιτροπής) έχουν ολοκληρωθεί 14 διδακτορικές διατριβές και 65 διπλωματικές εργασίες. Κατά τα τελευταία 20 χρόνια διετέλεσε επιστημονικά υπεύθυνος σε πολλά έργα που χρηματοδοτήθηκαν κυρίως από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Διαστήματος (ESA), την Ελληνική Γραμματεία Έρευνας και Καινοτομίας, τη Βιομηχανία και άλλες πηγές (συνολική χρηματοδότηση >5Μ€). Έχει δημοσιεύσει πάνω από 300 άρθρα σε επιστημονικά περιοδικά και διεθνή συνέδρια και έχει συγράψει 3 διδακτικά βιβλία για τα μαθήματα που διδάσκει. Είναι Subject Editor-in-chief στο περιοδικό Electronics Letters και Associate Editor στα διεθνή περιοδικά Expert Systems with Applications, Optomechatronics και International Journal of Advanced Robotics Systems. Είναι μέλος επιτροπών σε διεθνή επιστημονικά συνέδρια στον τομέα των νέων τεχνολογιών και έχει οργανώσει διεθνή συνέδρια. Έχει διατελέσει κριτής σε όλα διεθνή περιοδικά στον τομέα της όρασης μηχανής και της ρομποτικής και σε πολλά άλλα στην επιστήμη του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού και Μηχανικού Υπολογιστών. Είναι κριτής έργων σε διάφορους κρατικούς και διεθνείς οργανισμούς (Ευρωπαϊκή Επιτροπή, EURAMET, INTAS, Ελλάδα, Ιταλία, Κύπρος, Ρωσία, Γεωργία, Νέα Ζηλανδία κ.ά.). Είναι επίσης μέλος της ολομέλειας της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων -ΕΕΤΤ (ανεξάρτητη αρχή), Πρόεδρος των Υπηρεσιακού και Πειθαρχικού Συμβουλίων της ΕΕΤΤ και μέλος διαρκών επιτροπών ακροάσεως σε αυτήν. Τέλος μετέχει στις παρακάτω επιστημονικές ενώσεις ως Fellow Member IET, Senior Member IEEE και μέλος ΣΕΤΝ, ΕΕΨΜ.

Στον παρακάτω σύνδεσμο, μπορείτε να διαβάσετε την πρόταση του Κοσμήτορα, σύμφωνα με το Ν. 4957/2022, για την ανάπτυξη των εκπαιδευτικών, ερευνητικών και λοιπών δραστηριοτήτων της Σχολής και των επιμέρους ακαδημαϊκών μονάδων της σύμφωνα με το στρατηγικό σχέδιο του Α.Ε.Ι., την Εθνική Στρατηγική για την Ανώτατη Εκπαίδευση και την Εθνική Στρατηγική Έρευνας, Τεχνολογικής Ανάπτυξης και Καινοτομίας.
Πρόταση για την ανάπτυξη της ΠΣ